Terör ve Anayasa

 

Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Müdürü Kazım GÜLEÇYÜZ, 31.12.2012 saat 10 : 40′ da Ülke TV′ de Merve KONDAK ASTEKİN’ in hazırlayıp sunduğu “Birinci Sayfa” isimli programının konuğu oldu.

Programda;

Türkiye açısından 2012 yılının değerlendirmesi :

Güleçyüz; Türkiye’ nin çözemediği iki konu var diyerek sözlerine başladı. Bunlardan biri terör, diğeri de yeni bir anayasanın yapılamaması olduğunu belirtti.

Terör 2013’ de çözülür mü?

Güleçyüz; İmralı ve örgütle temaslar bir takım çevrelerde reaksiyonlara neden olacaktır. Örgütle ve terörle pazarlık olmaz gibi tepkiler meydana gelecek,  ama diğer taraftan da bu konunun bitmesi örgütün dağıtılması da lazım. Orada hala terör örgütü oldukça, eylem oldukça konunun bittiği gibi ifadeler gerçekçi olamaz. Bunun için yetkililerin dünyadaki terörle mücadele için yapılan çözüm yollarını inceleyerek Türkiye’ ye tatbik edilebilir bir hale getirilmesini sağlamak gerekir. Şu da bir gerçektir ki 1999’ dan beri terör lideri Türkiye’ de olmasına rağmen sonuç elde edilememesi Türkiye adına bir başarısızlıktır.
Öcalan için fısıltı gazetesinin söylemleri doğrultusunda; belli bir noktaya gelinip kamuoyu alıştırıldıktan sonra tüm terör örgütünün önde gelen isimleri için af gibi salıverilmesi adı altında bir projenin gündeme gelmesinden bahsetti.
Bir kısım insanlarımız bu kadar ucuz mu? Eli kanlı insanların başka ülkelerde konfor içinde yaşamaları doğru mu? gibi reaksiyonlar alınırken diğer taraftan da örgütün dağıtılmasının gerekliliğinin düşünülmesi, ifadeleri için bunun dengesinin bulunmasından
Genel kurmayın açıklamasında örgütün dağ kadrosu bitirildi ifadesine karşı, kadro gün geçtikçe genç bir nüfusla yenileniyor diye ifade etti.

Sosyal açıdan dağa çıkılmasının önüne geçilmesi için neler yapılmalı :

Devletin insanına şefkatle yaklaşmasını, bugüne kadar olumsuz tutumlarının sebeplerini ortadan kaldırması, iş imkanlarının arttırılması, eğitim konusunun sağlıklı çözümlere kavuşturulması, gerekmektedir.
Bunun yanında Bediüzzaman Said Nursi’ nin çözüm yollarından da bahseden Güleçyüz “Bizim düşmanımız; cehalet, zaruret, ve itilaftır. Bu üç düşmana karşı sanat, marifet ve ittifak silahıyla cihad etmemiz gerekir diye ifade etti.
Cahilliğin eğitim seferberliğiyle ortadan kaldırılması ve din ile fen ilimlerinin kaynaştırılarak insanların aklını ve kalbini de doyuran eğitim politikalarıyla, anlamsız dil yasaklarının olmadığı eğitim uygulamalarıyla bu konuyu çözüm yoluna kavuşturulması lazım. Fakirliğin çaresizliğin kalkınma hamleleriyle sona erdirilmesi lazım, terörden dolayı müteşebbisler yatırımlarını o bölgeye yönlendiremiyorlar. Bir de bölünmüşlüğün ortadan kaldırılması lazım, tüm meselelerde yek vücut olmalıyız. Böylece insanların dağa çıkma nedenlerini ortadan kaldırmış oluruz.

2013 yılında Yeni anayasa tamamlanabilir mi?

Hükümet kanadından yeni anayasa için umudum kalmadı, yeni anayasa yapamıyoruz ama darbe anayasasını kaldıralım gibi ifadeler anayasa çalışmalarının duracağının göstergesidir. Hal böyle olunca darbe anayasasıyla yola devam etmek Türkiye için yeni krizler meydana gelmesi demektir. Yasama yürütme gibi organların üzerindeki organların milli iradenin işleyişini engellemesi, askerin konumu, derin devletin tasfiyesi gibi konular için yeni bir anayasanın gerekliği önemlidir diye ifalerini noktaladı.

2 Yorum

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.