Allah’ın Sadık Kulu Film Fragmanı

 

Filmde, Said Nursi’nin çileli hayatının en zorlu dönemlerinden biri olan 1927 – 1934 yılları arasındaki Barla hayatına bakan kısmı ele alınıyor. “Barla Fedakârları”nın, devrin sert esen rüzgârlarına karşı onurlu duruşları animasyon diliyle anlatılıyor. Yaşanmış hadiselerden hareketle, özellikle o günlerin hanım kahramanlarının da bu harekete katkıları anlatılıyor. Yokluklar içinde bile, inancın ve azmin nasıl destansı aksiyonlar ortaya koyabileceği gösteriliyor.

( 1. Bölüm Allah’ın Sadık Kulu Film Fragmanı )

( 2. Bölüm Allah’ın Sadık Kulu Barla Yapım Aşaması )

Türkiye’nin ilk uzun metraj animasyon filmi ‘Allah’ın Sadık Kulu: Barla’nın Almanya galası yapıldı.

Ülkenin birçok kentinde 15 Aralık’ta yayına giren film, başkent Berlin’de de seyircilerle buluştu. Berlin – Alhambra sinemasında düzenlenen galada filmin senaryo yazarı Rıdvan Kızıltepe ve yapımcısı Fatih Gök de hazır bulundu.

Kızıltepe, “Film büyükleri hedef kitle olarak seçse de sinemaya gelmeden önce zihinlerde ‘çocuk filmi’ algısı taşıyabiliyor. Belki birçoğu, çocuğuyla geliyor fakat filmin kurgusunu fark edince ve gerçeğe bu denli yakın olduğunu görünce birden irkiliyorlar ve çok etkileniyorlar” dedi.

Kızıltepe, genelde animasyon filmlerinin gerçeklikten kaçmak için kullanıldığını belirterek, “Bu tür yapımlarda fantastik öğeler ve gerçek dışılık vardır. Bu filmde ise tam tersi bir durum var. Gerçekleri daha çok yakalamak üzerine kurgulandı. Bu özelliğiyle de bir ilk” diye konuştu.

1 Yorum

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.