31 Mart Hadisesi

www.euronur.tv

ALTTAKİ YOUTUBE YAZISINA TIKLAYIP KANALIMIZA LÜTFEN ABONE OLUNUZ.

28 Şubat 2021 Pazar günü Türkiye saati ile 14.00’da ve Avrupa saati ile 12.00’da başlayan; Doç. Dr. Ömer Ergün ile Gazetemiz Yazarlarından Latif Salihoğlu ve Şükrü Bulut’un katıldığı programda “31 Mart Hadisesi” konuşuldu.

18 Yorum

 1. Zoom linki gönderemez misiniz?

  Editör: İzleyici sayımızın çok olması nedeniyle yayınlarımız Zoom üzerinden yapılmıyor. Yayınlarımızı euronur.tv; yeniasya.com.tr ve YouTube kanalımız üzerinden takip edebilirsiniz…

 2. Bugün 28 Şubat. Bunu tartışmak yerine 31 Martı, yüz sene öncesini tartışmak gündemin dışında kalmak olmaz mı?

  • Hocam programın sonunda 28 Şubatın dahi iz düşümü belirlenmektedir. Selamlar.

 3. Allah razı olsun çok net ve doğru bir sunumdu. Hakikatin sulandirilmaya bulandırilmaya çalışıldığı bir ortamda bu ifadeler çok değerlidir.

 4. Enver paşa ve Niyazi bey (ittihadçı) hareketiyle meşrutiyetin ve kanuni esasinin ilanını Osmanlı fıkıhçıları ve uleması nasıl karşıladı? Özellikle dönemin islamcı aydınları Abdülhamit & Enver ikileminde duruşları ne olmuştur?

 5. 31 Mart hadisesinin 15 Temmuz ile benzer tarafları var mıdır, nelerdir?
  Latif Bey ve Ömer Bey’den ayrı ayrı cevap alabilir miyiz? Teşekkürler.

 6. 31 Mart ve 15 Temmuzlar bir daha yaşanmaması için biz nurcular ne yapmalıyız? Latif abiye sorumu yöneltirseniz sevinirim. ALLAH razı olsun.

 7. Latif Bey, Bir nur talebesi Prof. Divan-ı Harbi Örfi’de Üstad’ın Enver Paşa’nın inisiyatifiyle beraat ettirildiğini söyledi. Bu konuda bir şeyler söyleyebilir misiniz?

 8. Divan-ı Harb-i Örfi bizim elimizde bulunduğu şekliyle devlet arşivlerinde de var mı?

 9. İstibdadın kaldırılması hususunda vazifeleri olan demokratların bu dağılmışlıktan kurtulup toparlanması mümkünmüdür? Mümkünse toparlanmak içim nasıl bir yol izlemeleri gerekir. Latif beye sorumuz.

 10. 31 Mart Hâdisesi münasebetiyle, İstanbul’dan kaçarak muvakkat bir zaman mücahede-i maneviyeyi bırakmak niyetiyle, Hareket Ordusundan firar edip İzmit’e geldiği tarihe tevafuk ediyor.
  Yukarıdaki cümle 28. Lem’a da yer almaktadır. Şimdi ben buna mı yoksa Rıfat Yüce’nin haberi vahidine mi inanacağım?

 11. Latif abi Seyh Said hadiseyi 2,3 gün sonra öğrendiğini söyledi o zaman Said Nursî ile Kör Hüseyin Paşa arasında geçen konuşmada, ilk olarak Hüseyin Paşa konuşmaya başlar ve aralarında şöyle bir diyalog geçer:

  – Sizinle bir müşaverem var. Askerim hazır, atlar hazır, silahlar ve cephaneler de hazır. Sizden emir bekliyoruz.
  – Sen ne diyorsun? Ne yapacaksın? Kiminle harp edeceksin?
  – Mustafa Kemal’le.
  – Mustafa Kemal’in askerleri kim?
  – Ne diyeyim… İşte askerdir.
  – Askerler bu vatanın evlâdıdır. Senin ve benim akrabalarımdır. Kime vuracaksın? Onlar kime vuracak? Düşün, idrak et. Ahmed’i Mehmed’e, Hasan’ı Hüseyin’e mi kırdıracaksın?” bu konuşmadan Seyh Said in haberi yokmuydu . Programa katılan tüm ağabey lere ve poroğramı hazırlayanlardan ALLAH razı olsun . Teşekkürler .

 12. Selamün aleyküm.. Şükrü Bulut ağabeye bir sorum olacakti.
  Trocki yapmış oldugu ihtilal de Roshtshild in sponsor olduğu sermayeyle mi gerceklestirmistir?
  Ayni zamanda bu ihtilalin ulkemi demokrasisine etkileri nedir?

 13. 28 Şubat ve mağduriyetleri, hala alınamayan haklarla ilgili program yapacak mısınız? Sonuçta başörtülü memurlar af edilip göreve geri dönebildi. Af suçun neticesidir. Başörtülü olmak suc mudur? 1960 ihtilaf mağdurlarına itibarları iade edildi. Peki 28 Şubat mağdurları itibarlarını geri alabilecek mi? Bu konuda program yapacak mısınız? Bu konuda Yeni Asya nın duruşunu görmek istiyoruz. Tabi program her zamanki gibi harika ona sadece Allah razı olsun derim.

 14. Programdan çok istifade ettik.Bu program gibi istifedeli programların devamını bekliyoruz.

 15. Alimlerin münazarası havasında bir program oldu. Keyifle izledik. Emeği geçen herkesden özellikle konuşmacı abilerimizden Allah razı olsun.

 16. Risale-i Nur nasıl bu asırda Kur’an in mucizesi ise abilerimizin bu hakikatleri Risale-i Nur da referans alarak izah etmeleride ayrıca bir mucizedir. Tebrikler

 17. 31 Mart hadisesi hakkında geniş bir bilgi edindik. Çok istifade ettik. Tüm ihtilallerin anasının 31 Mart olmasının tespiti de harika idi. 31 mart anlaşılmadan diğerleri anlaşılmaz.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.