Said-i Nursi ve Mustafa Kemal Tartışması

 

Said-i Nursi tartışması çileden çıkardı!

05 Ocak 2011 07:31 Çarşamba

Ekranlarda Said-i nursi tartışmaları patlama yaparken gecenin en sert polemiği TV 8’de yaşandı, moderatör Gökmen Karadağ çaresiz kaldı…
Hür Adam filminin yol açtığı Said-i Nursi ve Atatürk tartışması TV 8 ekranlarında da ortalığı karıştırdı. Yeni Asya gazetesinin sahibi Mehmet Kutlular ile tarihçi Sinan Meydan, Gökmen Karadağ’ın modere ettiği Haber Aktif’te kapıştı.

Said-i Nursi’nin Atatürk’e hitaben kaleme aldığı mektubun tartışıldığı programda Nursi’nin Cumhuriyet’e bakışı polemik konusu oldu. Kutlular ile Meydan’ın birbirine girdiği tartışma Gökmen Karadağ’a zor anlar yaşattı.Karadağ defalarca araya girerek tartışmayı yönlendirmek istese de programın tansiyonu düşmek bilmedi.

Mehmet Kutlular’ın Said-i Nursi’nin mektubundaki din vurgusunu Kazım Karabekir’in anılarındaki benzer ifadeleri dayanak göstererek desteklemesiyle başlayan polemik programın moderatörü Karadağ’ı çileden çıkardı.

Sinan Meydan : O anılara (Kazım karabekir’in anıları) bakarak Atatürk’ü din düşmanı olarak göstermenin hiç anlamı yok. Karabekir’in bu ifadeleri neden hangi şartlar altında kullandığını da bilmek gerek.

Mehmet Kutlular : Kazım Karabekir bunları anlatıyor, O da sıradan bir insan değil.

Sinan Meydan : Kazım Karabekir, Atatürk’ün halife olduğunu da anlatıyor biliyorsunuz. Anıları okurken bunları da hesaba katmak gerekir.

Mehmet Kutlular : Atatürk’ün halifeliği kabül ettiği falan yok. Nerden çıkartıyorsunuz bunları.

İşte o anlar:

İlk yorumu siz yazın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.