Nur Topuz Hikayesi

 

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’ nin vefatının 55.yılı münasebetiyle Yeni Asya Gazetesi ve Risale-i Nur Enstitüsü tarafından “Bir Tecdid Hareketi olarak Risale-i Nur” konulu panel İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ nde icra edildi.

Programa katılanlar:

Prof. Dr. Ali Bakkal – Bediüzzaman; Ameli, İlmi ve İtikadi Yönden Tecdid Yapmıştır

Gazeteci Yazar Mustafa Akyol – İnsan, Siyasi Otorite Olması Sebebiyle İtaate Layık Değildir

Doç. Dr. Furkan Aydıner – Bediüzzaman’ın Mefkureleri Bir Medeniyet Projesidir

Prof. Dr. Ahmet Battal – Nur Topuz Hikayesi

7 Yorum

 1. Muhtesem bir anlatim,ancak bu kadar güzel tarif edilebilirdi.nur ve topuz meselesi
  Program icin emeği geçen herkesten Rabbim ebeden razı olsun
  Şahlan Yeni asyam bu hizmet ebede kadar sürecek

 2. Anlatım harika ama yeldeğirmeni ütopya. Tesbihler(!) hizmetlerini itmam ederken hayata ait konularda asrı saadeti ve sahabe mesleğini yaşayıp tavırlarıyla gösterseler değil dahilde afakı alemde bile netice izni ilahi ile azim olur.Bunun için iila demokrat vurgusu yapmaya gerek olmadığı kanısındayım.Zira sahabe mesleğinin içinde demokratlıktan daha ileri faziletler var.Ancak islamca hayattan uzak kitlelerle aramızda uzlaşacağımız ortak payda olabilir.Devlet idaresini de demokratlara bırakmak tekelcilik ve muhalif siyasetçilik olur kanısındayım.Devleti yönetmek bizim işimiz değil bırakınız halk istediğini seçsin demek,seçilenler bizim istediğimiz gibi olmasada halkın reyi bu deyip tesbihler hizmetlerine devam etmeliler kanımca.

 3. amacım eleştirmek değil anlamaya çalışmak. Peygamber efendimiz (sav) islam belirli bir güce ulaşınca müslümanların pazarını dahi ayırmamıştır. birilerinin kafası kırılmasın diye birileri dininden ödün verme hakkına sahipmidir. siyasal islam demek illaki birilerinin ezilmesi horlanması mı demektir.
  mesela islami bir anlayışla yönetime gelen birileri insanlara helal rızık olanağı sunsa, gerçek anlamda faizsiz sistem kursa, devlet eliyle işleyen fuhuşhaneleri kapatsa (bunu kapatmak farzı kifaye değilmidir. kötülüğü durdurmak elinle, dilinle kalbinle ki bu kifaye yapılmazsa birileri tarafından farzı ayn a dönüşmez mi.)
  demokrat yönetimler belki bize dokunmaz ama bu fenalıklarıda yok etmez en azından onlara dokunmadan yaşama imkanını bize tanımaz. genelevleri kapatmaz ptt üzerinden maaş ödemez yediklerimizdeki haram katkıları kontrol etmez.

  peygamber efendimizin yönetimi, yöntemi nasılsa ona uymak gerekmez mi. O ne yaptıysa en güzelini yapmamışmıdır.

 4. Benzetme durum ozeti acisindan cok guzel.

  Yanliz bu topuzun burokratik kismi sadece topuzluk mu yapiyorlar ? yoksa topuzluktan baska da yaptiklari yok mu ?

  Sanki topuzun bir tarafini da bazi alt basliklara ayirmak gerek. Siz ne dusunursunuz ?

  Benzetme bende bir cemaatin sadece topuzun bir kisminda oldugu dusundurdu…

 5. Yeni Asya farkını anlamayanlara veya anlamak istemeyenlere ibretli bir ders. Hakikat mesleğinde en doğru bir yol. Muhtaç mütehayyirlere en güzel bir rehber. Allah razı olsun. Ehli Îmanın feraset gözlerine ışık olsun temenni ederim.
  .

 6. Başta sevgili Sait Nursi ustadımız (r a)olmak üzere bundan emeği geçen herkese selamlar sevgiler Teşekkürler

 7. Nur Hizmetinin misyonunu ve vizyonunu çok güzel bir şekilde izah etmektedir, mutlaka izlenmesi gereken bir video…

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.