Bediüzzaman’ı Anma Programı Trabzon 2012

 

MANEVÎ BUHRANLARIN ÇARESİ RİSÂLE-İ NUR’DA     03.05.2012

Risâle-i Nur Enstitüsü’nün Trabzon Temsilciliğince düzenlenen “Bediüzzaman Said Nursî’ye göre İnsanlığın Kurtuluş Reçetesi Kur’ân Medeniyeti” paneli Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Av. Adem Şahintürk’ ün yaptığı, panelin konuşmacıları Prof. Dr. Bünyamin Duran ve Yeni Asya Medya Grubu Yönetim Kurulu üyesi Şükrü Bulut’ tu. Kur’ân’ı Kerim tilâveti ile başlayan panelin açılış konuşmasını Arif Emre Karpuz yaptı. Bir çok alanda yeni krizlerle karşı karşıya olan insanlığı huzura kavuşturabilecek yeni bir medeniyet anlayışının izlerini sürmeyi amaçladıklarını ifade eden panelistler, “Maddî ve manevî buhranlarla sarsılan insanlık için varlığını anlamlandırabileceği, hiçbir metanın esiri olmadan hakikî hürriyete sahip olarak yaşayabilecek bir dünyanın imkânlarını araştırdıklarını ve bu kongrenin insanlığa adalet, fazilet, kardeşlik, dayanışma ve hürriyet getirmesini temenni ettiklerini” dile getirdiler.

BATININ MEDENİYET ALGISI KONUŞULDU

Medeniyet nedir? Batı düşüncesinde bu kavramın yeri nedir? Said Nursî’ nin medeniyet algısının medeniyet tartışmalarındaki yeri nedir? Said Nursî’ nin ‘medeniyet-i hazıra’ olarak tanımladığı Batı medeniyetinin temel değerleri ve dayanakları nelerdir? Said Nursî’ nin Batı medeniyeti için yaptığı itirazlar nelerdir ve önerdiği Kur’ân medeniyetinin temel değerleri nelerdir? Genel olarak Risâle-i Nur’da medeniyet kavramına yüklenen anlamlar nelerdir? Din, inanç ve medeniyet ilişkisi nedir? Medeniyet ve terakki kavramları arasındaki ilişkiyi nasıl belirleyebiliriz? Sosyolojik olarak, şehirleşme, köylülüğün ortadan kalkması, şehirleşememenin doğurduğu temel problemleri Said Nursî’nin medeniyet anlayışı içinde nasıl değerlendirebiliriz? Dünya barışı açısından Kur’ân medeniyetinin önemi nedir? gibi sorulara cevapların konuşulduğu panelde,  Risâle-i Nur Enstitüsü Genel Merkezince hazırlanan medeniyet konulu sinevizyon gösterimi ise ayrı bir ivme kazandırdı.

ALİ KARABİBER-TRABZON

http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=33914

İlk yorumu siz yazın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.