Bediüzzaman’ı Anma Programı İsviçre-4

 

Bediüzzaman Said Nursî’ nin vefatının 53. yıldönümü münasebetiyle Avrupa Nur Cemaati ve İsviçre Nur Talebeleri birlikte Bedîüzzaman kimdir, Risale-i Nur nedir? konulu panel düzenlendi.

( 1.Bölüm ) : Program Sunucusu : Aarau bölgesinden Mustafa Aydın

Açış Konuşması : Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular

( 2.Bölüm ) : Konuşmacı : Yeni Asya Gazetesi Araştırmacı Yazar Halil Uslu

( 3.Bölüm ) : Konuşmacı : Almanya İslam Konseyi Yüksek Din Şurası Sözcüsü aynı zamanda Yeni Asya Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazarı Şükrü Bulut

( 4.Bölüm ) : Batıdan Doğuş İlahi Grubu Yusuf Said Kurt ve arkadaşları “Bismillah Her Hayrın Başıdır, Hu Allah ve Güllerin Efendisi” isimli ilahileriyle programa katıldılar.

Bediüzzaman İsviçre ’deydi

İsviçre’ nin Schaffhausen şehri, geçen hafta sonu fevkalade bir sıradışılığına şahit oldu. İsviçre’ de Müslümanlar’ ın Bediüzzaman adına yapılan çağrıya koşmaları, sıradan bir olay değildi. Arnavut, Boşnak, İsviçre ve Arap kökenli Müslümanlar’ ın Schaffhausen’ deki en güzel salonu tıklım tıklım doldurmaları, İsviçre’ de bir ilki yaşattı. Dinî faaliyetler, toplantı ve aktiveler yönünden Almanya ve Avusturya’ ya nisbeten daha zayıf olan İsviçre’ de beş yüze yakın Müslüman Bedîüzzaman adına yapılan çağrıya koştu. Çoğu Türkiye’ den; Arnavut, Boşnak, İsviçre ve Arap kökenli buradaki Müslümanların Schaffhausen şehrinin en güzel salonunu tıklım tıklım doldurarak, İsviçre Müslümanları tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.

Avrupa Nur Cemaatinin İsviçre Nur Talebeleri’ yle birlikte organize ettiği toplantıda özellikle “Bedîüzzaman kimdir, Risale-i Nur nedir?” sorularına cevap arandı. Aarau bölgesinden Mustafa Aydın açılış konuşmasında panelin çerçevesi çizdi. Panele Yeni Asya Gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular, gazetemiz yazarı Halil Uslu ve Almanya İslâm Konseyi Din Şûrâsı sözcüsü Şükrü Bulut katıldı. Programda Yeni Asya Gazetesi Genel Müdürü Recep Taşcı da hazır bulundu.

Hayatını Risale-i Nur´a hizmetle geçirmiş Mehmet Kutluları kürsüye dâvet eden Mustafa Aydın, Kutlular’ ın hayatından birkaç kareye değindi. Kutlular, İsviçre’ de az duyulan, hakkındaki bazı bilgilerin de yanlış olduğu Said Nursî’ yi ve onun Kur’ ân’ dan ilham alarak yazdığı Risale-i Nur’ u İsviçreli Müslümanlara anlattı. Türkiye’ de 23 Mart ile 31 Mart arasını her sene Bedîüzzaman’ ı anma toplantılarına ayırdıklarını, Türkiye’ nin bir başından diğer başına yüzlerce merkezde Said Nursî Hazretleri’ nin anıldığını hatırlatan Kutlular, bu programların ülkenin sınırlarını aşarak Avrupa’ da da gelenekselleşmesinden duydukları memnuniyetleri ifade ettiler. Konuşmasını kısa tutan Kutlular, İsviçreli Yeni Asya Okuyucuları’ nı ve Avrupa Nur Cemaati’ ni bu faaliyetlerinden dolayı tebrik etti.

BEDİÜZZAMAN BARIŞA VURGU YAPTI

Sonrasında kürsüye gelen Halil Uslu ise, Bedîüzzaman’ ın barışa yaptığı vurgulara değindi. Uslu, Üstad’ ın hayatından anektodlar aktarırken, Risale-i Nur ile İslâm’ la tanışan meşhur Avrupalı yazarlardan bahsederken, bütün hayatı zindan, sürgün, işkence ve zehirlenmelerle geçen Said Nursî’ nin bütün zulümlere müsbet hareketle karşı durduğunu ve bu sayede Türk Milleti’ ni felâket, hadise ve maceralardan kurtardığını ifade etti. Uslu, hakikatin bazen hayali aştığını açıklarken, bunlardan bir örneğinin de şu İsviçre toplantısı olduğuna dikkat çekti.

TOPLUMA REÇETE YAZDI

Almanya İslâm Konseyi Din Şûrâsı Sözcüsü Şükrü Bulut da, otuz seneyi aşkındır Avrupa’ da eğitim faaliyetlerinde bulunduğunu belirterek; Risale-i Nur’ la bu gurbette çocuklarımızı ve yuvalarımızı dehşetli dinsizlik ve sefahat belâsından kurtarma çalışmalarına değindi. Bulut, Bedîüzzaman’ ın Şimal Cereyanı olarak adlandırdığı dinsiz Avrupa cereyanına karşı, Bedîüzzaman’ ın Kur’ ân’ la durduğunu ve bu istikàmette toplumun her sınıf ve yaş durumuna göre reçeteler yazdığını, bu zamanda ancak bu reçeteleri esas almak, okumak ve gerekeni yapmakla başarılı olabileceğimizi ifade etti. Hıristiyan Avrupa’ daki komşularımız, Kiliseler ve diğer sivil–toplum mensuplarıyla nasıl barış ve hatta birliktelik içinde yaşayabileceğimizin Risale-i Nurlar’ da yazılı olduğuna dikkatleri çeken Bulut, İkinci Avrupa’ nın dinsizcesine ve amansızca yaptığı saldırılara karşı, Birinci Avrupa’ nın Müslümanlar’ dan yardım beklediğini, hakikî İsevîler’ le gerçek ittifaklar kurulmadan ne Türkiye’ ye, ne Avrupa’ ya ve hatta Dünya’ ya barışın gelemeyeceğini söyleyerek, İsviçreli Yeni Asya Okuyucuları’ nı, bilhassa kermesleriyle toplantıyı renklendiren hanımları özellikle tebrik etti. Bulut, ayrıca, İsviçre’ deki bütün Müslümanlar’ ın birlik ve beraberlikleriyle bazı zorlukları aşabileceğimizi ifade ile konuşmasını bitirdi.

Bediüzzaman’ ın “Zamana Düşen Işık” sinevizyonu ile Yusuf Said Kurt ve arkadaşlarının seslendirdikleri ilâhîlerle programda Almanya, Fransa ve Avusturya’ dan gelen okuyucularımız İsviçre’ li Müslüman kardeşleriyle hasret giderme imkânı buldu.

Haber: Abdullah Sivrikaya – İbrahim Taş | EuroNur

Kaynak: http://www.saidnursi.de/bediuzzaman-isvicredeydi

1 Yorum

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.