Teröre Bediüzzaman Said Nursi Çözümü

 

Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Müdürü Kazım Güleçyüz bu hafta Ege’ nin incisi İzmir ve ilçelerini ziyaret etti. Önce Tire’ yi sonra da Ödemiş’ i ziyaret eden Güleçyüz okuyucularıyla buluşup kitaplarını imzalama fırsatı buldu.

Ziyaretinin son gününde de İzmir Yeni Asya Kültür Merkezi’ ni ziyareti esnasında EuroNur Video Ekibiyle çeşitli konularda röportajlarda bulunma nezaketinde bulundu. İzmir Yeni Asya Kültür Merkezi’ nde akşam saatlerinde vermiş olduğu seminerini iki bölümde gerçekleştirdi. Birinci bölümde Türkiye’ de terör, çözüm yolları, anayasanın Türkiye’ deki yanlış uygulamalarını, ikinci bölümde de kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Kazım Güleçyüz, seminerin son bölümünde izleyicilerden gelen konuyla ilgili çeşitli soruları cevaplandırarak konuşmasını tamamladı. Bu sorulardan bazıları;

 • Mevcut siyasi yapının Bediüzzaman Said Nursi çözümüne bakış açısı
 • Bediüzzaman Said Nursi’ nin Kürtlere yaklaşımı
 • Dış ülkelerin Türk Devleti’ ne karşı PKK’ yı kullanmaları
 • İmralı görüşmeleri
 • Öcalan’ ın konumu, ilişkileri ve amacı
 • Medresetüzzehra üniversitesinin yapımının gündeme alınması
 • Bediüzzaman Said Nursi ve Mustafa Kemal görüşmeleri
 • Bediüzzaman Said Nursi’ nin nesebi
 • Türkiye’ deki siyasi yaklaşımın milliyetçilik ve Kemalizm yönü
 • Köprü Dergisi ruhu
 • Mevcut siyasi yapı ve cemaat

2 Yorum

 1. Lütfen bu meseleleri dersanede konusmasak, baska sahalarda konusulsa daha saglikli olacagina inaniyorum.

 2. Gecmiste yapilan hatalardan acik bir lisanla hakikatina uygun kimseye kayiricilik yapmadan , sozlu, kanunlu, fiili ozur dilenmeli.Bu devletin memurlugunu yapan halkin hizmetkari siyasilerin musterek calisacaklari bir porogram olmali.Inandirici olmasi icin bolgeye yapilacak insani zaruri hizmetlerin(yol,hastahane,okul,iletisim araclari) en modern sekliyle koyden,sehre her alana en hizli sekilde goturulmeli. Cemaatler zaten var gucleriyle Riza-i Ilhi dairesinde calisiyorlar.Eksikler varsa ustad misalindeki ”bir iki sohbetle kurtuldu”dedigi ikili iliski yani cemaatlerin hadimleri gayet donanimli ve mevzulara tam vakif(iyi bilen) yetistirilmeli ve olanlarda bu ihtiyaci one alip itimadin acilen nefes gibi ihtiyac oldugu sinelere bu zamanda herkesin icindekini artik saklamadan soyledigi bu yeni gun dogusunda yetistirilmeli.Risale-i Nur dairesinde goturulen hizmetler Ahiret imanini da kuvvetlendirmede en muessir ikna metodu olan ”eserden muessire” metodu ile, kainat kitabini okumayi ve manalarinin Rabbimizin kelimeleri oldugunu kavrayabilme anlayisinida tohumladigi icin bolgede son beraberligimiz olan Ahiret imaninindaki materyalist felsefenin hususen gencler uzerinde biraktigi inkarci dusunceyede bir altarnatif ispatlayici o fikri ilmen oldurucu bir manevi elmas kilinc olacaktir.Bu manada eserleri hususen genclere dergi veya cep kitablari seviyesinde nesretmeli.Bu eserlerle yapilan calismalarda siyasilerden fersah fersah uzak durulmali onlar gelmeli fakat onlara gidilmemeli.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.