İttihad ve Kardeşlik Paneli Açış Konuşması – 1

 

( 1.Bölüm ) ( 2.Bölüm ) ( 3.Bölüm ) ( 4.Bölüm )

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Genç Yaklaşım Topluluğu, “İttihat ve Kardeşlik” konulu bir panel düzenledi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’ nda düzenlenen panelin konuşmacıları; Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Müdürü Kazım Güleçyüz, Harran Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Atilla Yargıcı ile panel yöneticisi 7 Aralık Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Metin Akis oldu.

Panel, Genç Yaklaşım Topluluğu Başkanı Mustafa Usta’ nın açılış konuşmasıyla başladı. Usta, asrın en büyük hastalığının adavet ve düşmanlık olduğundan bahsederek, bizlerin gayrete gelip bu kavramlara nispeten kardeşliğe sarılmamız gerektiğini ifade etti. Daha sonra söz alan Doç. Dr. Metin Akis ise, gençliğin bu dönemindeki bilgisini, düşüncesini çok önemsediğini belirterek, Genç Yaklaşım Topluluğu’ nu bu çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Ardından söz alan Kazım Güleçyüz de, İslam kardeşliği, ittihadı gerçekleştirmek için gerekli olan ilim, özgürlük ve meşveret kavramlarına değinerek bu zamanda muhabbet fedaisi olunması gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Atilla Yargıcı, sözlerine Arapça, Türkçe ve Kürtçe dillerinde hoş geldiniz diyerek başlarken, kardeşliği; iman kardeşliği, insanlık kardeşliği ve aynı yurttan olmak sebebiyle kardeşlik diye maddeler halinde açıkladı. Daha sonra ise kardeşliğin gerektirdiği hususlardan bahsetti.

Program sonunda kısa bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Türer, kesret ve vahdet kavramlarını açıkladıktan sonra ittihadı bozan ben merkeziyetçi anlayışın yanlışlığına değindi. Niyaz-i Mısri’ nin bir beyitiyle konuyu özetleyen Türer, insanın kardeşliğin inşasında ilk olarak kendini tenkit etmesi gerektiği ifadeleriyle, sözlerine son verdi.

Program, Prof. Türer’in panelistlere plaketlerini takdim etmesi ile sona erdi.

1 Yorum

  1. Allah Razı olsun benzer bir organizasyon için konuşma metni arıyorken rastladığım bu konuşma beni çok etkiledi
    Teşekkür eder amacımıza ulaşabilmemizi Rabbimden niyaz ederim

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.