Geçmişten Günümüze Demokrasinin Önündeki Engeller

 

Yeni Asya Gazetesi Konya İl Temsilciliği tarafından Mevlânâ Kültür Merkezi Sultanveled salonunda Kâzım Güleçyüz’ün katıldığı, “Cumhuriyetten günümüze demokrasinin önündeki engeller ve müflis proje Kemalizm” konulu bir konferans düzenlendi.

Program Mustafa Çaylak’ ın Kuran Tilaveti’ yle başladı. Yeni Asya Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Konya İl Temsilcisi Said ÇAMKERTEN’ in açış konuşmasını yaptığı konferansta; Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif SELVİ Türk toplumu için bu denli programların öneminden bahsetti.

Ardından sözü alan Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım GÜLEÇYÜZ; Cumhuriyetin ilânından günümüze kadar demokrasi kavramının değerlendirmesini yaptı. Said Nursî’ nin, eserlerinde yer verdiği “istibdad-ı mutlak mânâsıyla bir cumhuriyet” kavramına atıfta bulundu. Batılılaşma, modernleşme, çağdaşlaşma adı altında Müslüman kimliğimize vurulan darbelerden söz etti. Laiklik, Halkçılık, Milliyetçilik, Devletçilik gibi ‘ilkeler’in günümüzde nasıl anlaşıldığı ve nasıl aşılandığı hususunda açıklamalar yaptı. Ayrıca şu anda mevcut T.C. Anayasasında resmî ideoloji dayatmasının yapıldığı maddeleri sıralarken, başlangıç kısmındaki ifadeleri, 2. maddedeki “Atatürk milliyetçiliği” ibaresini, eğitim ve öğretimin Atatürk ilke ve inkılâplarına göre yapılmasını öngören 42. devlete gençliği ilke ve inkılâplara göre yetiştirme vazifesini veren 58. ve Atatürkçü düşünceyi araştırıp yaymakla görevli Atatürk Dil, Tarih ve Kültür Yüksek Kurumunun oluşturulmasını emreden 134. maddeleri de örnek verdi.

Yeni Asya Gazetesi Halil USLU’ nun plaket takdiminden sonra program sona erdi.

İlk yorumu siz yazın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.