Bediüzzaman’a Göre Terörün Çözüm Yolları

 

Yeni Asya Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi, Araştırmacı Yazar Sami CEBECİ, 02.01.2013 saat  18 : 10′ da Kon  TV′ de Sami BAYRAKÇI’ nın hazırlayıp sunduğu Düzlem isimli programın konuğu oldu.

Programda Sami Cebeci, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’ ne göre terörün çözüm yollarını ifade etti.

Türkiye Devleti; Türk ve Kürt milliyetçiliği içeren halkları ayıran ifadelerden vazgeçmeli, bunun yerine İslam kardeşliğini demokratikleşmeyle birleştirerek bölge insanını barıştırmaya çalışmalıdır. Türkiye’ nin yönetim şekli olan cumhuriyeti ileri demokrasiyle yoğurup yasaları anayasa maddelerini ve uygulamaları demokrasiyle bağdaştırmak gereklidir.
Türkiye’ de demokrasinin en büyük düşmanlarından bir diğeri resmi ideoloji ve tarifiyle uygulaması farklı olan laikliktir. Bunun yanında milletine emretmeyen, dayatma uygulamayan, halkına yaklaşımcı hizmet eden, vatandaşına inancından dolayı baskı yapmaktan vazgeçen bir demokrasi uygulaması tercih etmesi gereklidir.
Türkiye’ de Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’ nin yapmaya çalıştığı gibi akılları ve kalbi geliştiren nesillerin yetiştiği Medresetüz Zehra Üniversitelerinin kurulmasıyla yetişen nesiller ittihad-ı İslamın temelini atacak, o bölgede ırkçılığı reddedeceklerdir.

İlk yorumu siz yazın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.